Módní revoluce bez demonstrantů

 · 
2024-04-03
 · 
2 min read

Měsíc duben se už několik let tradičně věnuje udržitelnosti v módě. Důvodem se stala tragická událost v módním průmyslu: 24. dubna 2013 se zřítila tovární budova Rana Plaza v Bangladéši. O život zde přišlo 1 134 zaměstnanců, kteří zde šili oděvy pro velké módní řetězce. Tato katastrofa se navždy zapsala do historie a odstartovala vlnu aktivit po celém světě.

Pro koho se tam tehdy šilo? Například pro Benetton, Mango nebo Primark či Walmart a další. Bližší informace, co se opravdu stalo a jak se následně změnily pracovní podmínky dělníků, dohledáte snadno na internetu. Uvedla jsem jen základní fakta na úvod pro orientaci v problematice udržitelnosti v módě.

Co je to Fashion Revolution Week

Tento rok bylo datum Fashion Revolution Week stanoveno na 15. –  24. 4., v tomto týdnu se celosvětově organizuje již 10. ročník. Událost v Rana Plaza tuto aktivitu, poukazující na vážné společenské problémy v módním průmyslu, odstartovala. Po celém světě se organizuje bohatý program, který má za cíl dělat osvětu udržitelnému způsobu produkce módy i její konzumace. V České republice však vnímám spíše upadající tendenci zájmu se tématu věnovat. Zájem o nový přístup k tvorbě je naštěstí vidět u studentů oděvních ateliérů vysokých škol. Tématu udržitelnosti se mnozí věnují ve svých semestrálních i závěrečných pracích. Rozsáhlejší program otevřený veřejnosti se tento rok opět uskuteční ve zlínské galerii G18, za jehož organizací stojí převážně studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. To jsou některé drobné počiny napříč naší zemí. Díky aspoň za ně. Konstruktivní diskuse ve veřejnoprávních médiích ale systematicky neprobíhá. Není téma udržitelnosti v módě dostatečně zajímavé? Ale ano, zajímavé je a je také velmi aktuální, ale stalo se z něho převážně konverzační téma nice to have, přestože by mělo být v kolonce must have.

Celý článek si přečtete ZDE na stánkách VOGUE CS.

Sector

LINE-H-Space-301
Design
Craft
Art
Media

Industry

LINE-H-Space-301
Fashion
Jewellery
Accessories
Shoes

Share

LINE-H-Space-301
Talks Show
Podcast
Shows
Events


Focus

LINE-H-Space-301
Woman
Man
Kids
Pets

Latest Articles

Czech Fashion Council News Czech Fashion Council News Czech Fashion Council News

Your Fashion Story
Start Here.

LINE-H-Space-301

Sector

Design
Art
Craft
Media
LINE-H-Space-301

Industry

Fashion
Jewellery
Accessories
Shoes


LINE-H-Space-301

Happenings

Weekly Spin
HQ Calling
Calendar
Support
LINE-H-Space-301

Share

Talks Show
Podcast
Shows
Events
 
LINE-H-Space-301

Connect

Business
Education
Sponsoring
Mapping
LINE-H-Space-301

Focus

Women
Men
Kids
Pets
LINE-H-Space-301

Navigate

LINE-H-Space-301

Address

Czech Fashion Council
Celetná 558/12
Praha 1
110 00
Czech Republic

LINE-H-Space-301

Kontakt

+420 123 456 789

Všechny značky a ochranné známky prezentované na webových stránkách Czech Fashion Council™️ jsou vlastnictvím příslušných společností nebo agentur. Projekty představují spolupráci návrhářů, designérů, stylistů, umělců a jejich iniciativ. Žádný ze zde uvedených projektů nekopírujte ani nezveřejňujte bez písemného souhlasu CFC™️ (případně CFH™️ nebo CFF™️) a/nebo příslušných společností a agentur.

Back to top Arrow
View